Nowe Mercedesy już w KPK!!!

Prosto z fabryki Mercedesa, przyjechało do nas 5 sztuk nowych autobusów Mercedes-Benz 628 03 Citaro G.

Wybrane parametry techniczne autobusu marki Mercedes-Benz 628 03 Citaro G:
1) Długość autobusu – 18,125 m
2) Szerokość autobusu - 2550 mm
3) Wysokość autobusu – 3120 mm
4) Fotele pasażerskie:
    a) miejsca pasażerskie siedzące (bez miejsca dla kierowcy) – 38 szt. w tym dostępne z poziomu niskiej podłogi 15 szt.
    b) łączna liczba miejsc pasażerskich 141 szt. (bez miejsca kierowcy)
5) Silnik – marki Mercedes-Benz OM 470 LA o pojemności skokowej 10,677 (dm3), moc silnika - 265 KW / 360 KM, Maksymalny moment obrotowy 1700 (Nm) przy 1100 (obr/min), Norma: EURO VI,
6) Skrzynia biegów – marki ZF automatyczna,
7) Urządzenia klimatyzacyjne zamontowane w kabinie kierowcy i przestrzeni pasażerskiej,
8) System monitoringu – komputer pokładowy
9) Kamery – 9 szt.
Dodatkowo autobus został wyposażony: w przednią tablicę kierunkową umożliwiającą wyświetlenie większego numeru linii w innym kolorze, dodatkowe dwa pola numerowe od strony drzwi autobusu, większe tablice wewnętrzne oraz w naczepie autobusu stanowisko dla osób poruszających się na wózku.

Autobus ten jest obecnie najnowocześniejszym seryjnie produkowanym autobusem miejskim na świecie. Do głównych cech innowacyjnych należą:
-    Odzyskiwanie energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach, co przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji CO2 wpływając korzystnie na środowisko.
-    Emisje spalin znacznie mniejsze od wartości granicznych normy Euro VI. Norma Euro VI wprowadza zmniejszenie emisji cząstek stałych o 66 % i tlenków azotu aż o 80 % w porównaniu do Euro V. Dostarczony pojazd wyposażony w silnik OM470 o pojemności 10,7 l i mocy 265 kW ogranicza te emisje znacznie bardziej: cząstki stałe o dodatkowe 40 % oraz tlenki azotu również o dodatkowe 40 % w stosunku do podanych wartości granicznych. Rzeczywiste emisje tych szkodliwych substancji są na granicy wykrywalności.
-    Spełnienie Regulaminu nr 66 EKG ONZ i nr 29 EKG ONZ wpływające na poprawę wytrzymałości konstrukcji nośnej oraz w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie kierowcy. Maksymalne bezpieczeństwo uzyskano stosując łączenia konstrukcyjne opierające się na nowych, laserowo wycinanych węzłach, co daje większą sztywność i wytrzymałość szkieletu. Regulamin nr 66 obowiązujący obecnie dla autobusów turystycznych wejdzie w życie pod koniec 2017 r. również dla autobusów miejskich. Regulamin nr 29 jest dobrowolny. Prezentowany autobus spełnia obydwie regulacje maksymalnie zwiększając bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy.
Pojazd ten charakteryzuje się głównie następującymi walorami użytkowymi: komfort, bezpieczeństwo, estetyka, ekonomiczność i niezawodność przede wszystkim biorąc pod uwagę:
-    Pasażerów: obniżone wejście przy każdych drzwiach do wysokości 320 mm, pełnopojazdowa klimatyzacja, atrakcyjny system informacji pasażerskiej poprzez tablice zewnętrzne i monitory wewnętrzne.
-    Pasażerów o ograniczonej mobilności dodatkowo: rampa, długi peron na wózki inwalidzki i dziecięcy,
-    Kierowców: ergonomiczne miejsce pracy z możliwością dopasowania ustawienia kierownicy i fotelu, oświetlenie w technologii LED, multifunkcyjna kierownica z przyciskami umożliwiająca przełączanie funkcji ekranu bez odrywania rąk, kolorowy, szczególnie czytelny ekran, ciche miejsce pracy, podwyższona pozycja w stosunku do poprzednich modeli i rozwiązań konkurencji, co dodatkowo powoduje lepszy kontakt z wchodzącymi pasażerami.
-    Operatora: optymalizacja bilansu energetycznego głównie przez moduł rekuperacyjny, wydłużone interwały serwisowe, zmniejszone zużycie paliwa, AdBlue i oleju silnikowego, poprawa tzw. life cycle costs (LCC)/total cost of ownership (TCO), czyli całościowych kosztów użytkowania pojazdu w porównaniu do pojazdów Euro V, dostępność do agregatów poprzez dodatkowe klapy na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, monitoring, system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.
Autobus w sposób szczególnie korzystny łączy ze sobą ekonomię z ekologią.