Dzień otwarty w KPK IX 2018

Dzień otwarty w KPK  z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu (sprawozdanie).

 Dnia 22 września 2018 roku przy ulicy Składowej 7 w Białymstoku - w ramach „Europejskiego dnia bez samochodu” - Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z.o.o. zorganizowało dzień otwarty, w którym zobaczyć można było masę atrakcji.

 Bardzo emocjonujący okazał się konkurs na najlepszego kierowcę, w którym uczestnicy musieli wykazać się dużym kunsztem, opanowaniem i nie lada umiejętnościami, zwłaszcza przy tzw. Teście Lancelota. Ponadto, konkurs składał się także m.in. z obsługi przystanku wobec obecności osoby niepełnosprawnej (na wózku inwalidzkim), deklarującej chęć wejścia na „pokład”. Osobą tą był skądinąd tajemniczy manekin o kryptonimie „Stefan”. W zawodach znaczenie miał również przejazd rowerem miejskim do autobusu (i mocowanie tegoż roweru wewnątrz pojazdu). Istotne też było umiejętne zaparkowanie autobusu tyłem na sam koniec niełatwego przejazdu.

 Formą eliminacji do jazdy sprawnościowej była część teoretyczna, w której startowało 12 osób. Do następnego etapu przeszło 7 zawodników. Z finałowej siódemki zostało już z kolei wyłonione podium. Tu można było liczyć na całkiem niezłe nagrody. Pierwsze miejsce – rower, drugie - tablet, trzecie – smartphone.

 Poza tym, niejako równolegle, odbywał się (dla chętnych) konkurs wiedzy ogólnej na temat komunikacji miejskiej. Przybyli na Składową 7 widzowie mogli też zobaczyć pokaz dynamicznej jazdy policyjnym motocyklem. Ponadto, swoje widowiskowe show przedstawiła też straż pożarna. Spektakl, w którym doszczętnie spłonął niemal cały samochód mocno rozgrzał publikę: i dosłownie (wszak najcieplej nie było) i w przenośni (generując duży poziom zainteresowania).

 Goście zebrani na placu mieli też możliwość uraczenia się bezpłatną kawą oraz ciepłą grochówką. Trzeba też nadmienić, że dwa zabytkowe autobusy z floty KPK dowoziły zainteresowanych na teren imprezy. Warto odnotować, iż przez cały czas trwania dnia otwartego na Składowej 7 obecny był tzw. Krwiobus, gdzie chętni mogli oddać krew. Możliwe też było zwiedzanie pokazowych autobusów KPK, które były w pełni dostępne dla ciekawości pasażerów.

 Przy okazji można też było zwiedzić wystawę pojazdów zabytkowych. Nie zabrakło też niespodzianek dla dzieci, ani punktu konsultacyjnego KPK z aktualnymi ofertami pracy. 

 Zasadniczo, darmowa impreza, którą śmiało można określić mianem wartej przybycia…

Zapraszamy też następnym razem.

 Dawid Horbacz